Bolest kyčelního kloubu jako symptom problému s bederní páteří
- MUDr. Michal Sičák
- 30. 9. 2024
- Minut čtení: 5

Problematika kyčelního kloubu
Kyčelní kloub spojuje kosti dolní končetiny a pánev. Jedná se o párový kloub, který je druhým největším kloubem lidského těla. Kyčelní klouby nesou trup, vyrovnávacími pohyby přispívají k udržení rovnováhy trupu a umožňují pohyb dolních končetin vůči pánvi.
Kyčelní kloub umožňuje pohyb člověka vpřed - chůzi.
Ve stoji lze v kyčelním kloubu provést pohyby do flexe (přednožení), extenze (zanožení), abdukce (unožení), addukce (přinožení), zevní a vnitřní rotace. Zmíněné pohyby jsou prováděny pomocí skupin svalů v okolí kyčelního kloubu, které se zároveň podílejí i na stabilizaci pánve.
Příčiny bolesti kyčelního kloubu
Příčinou může být postižení funkce, nebo struktury kloubu. K tomu ve většině případů dochází vlivem chybného držení těla, špatného stylu chůze, nevhodné obuvi, špatného pohybového stereotypu, či přetěžováním kyčle. K přetížení může dojít jednostrannou zátěží, běháním nebo jiným sportem. Mezi další příčiny se řadí záněty svalů, vazů a šlach. Ty jsou zvláště u stárnoucích pacientů vystaveny velké zátěži.

Bolest kyčelních kloubů může způsobovat kořenové dráždění míšních nervů z bederní páteře.
Dalšími příčinami jsou např.: úrazy, zlomeniny, artróza, osteoporóza (řídnutí kostí), revmatoidní artritida, bursitida (zánět tíhového váčku), infekce, femoroacetabulární impingement, nekróza kyčelního kloubu, nádory kostí, vrozené vývojové vady, ale také psychosomatika. Za psychosomatickou příčinu se dá považovat stres, pracovní, partnerské nebo rodinné problémy. Další příčinou bolesti je přenesená bolest ze vzdálenějších segmentů dolních končetin či pánve.
Projevy bolesti
Problémy začínají obvykle velmi nenápadně. Prvotním příznakem bývá bolest kloubu jak při pohybu, tak i v klidu. Bolest se může dále šířit do třísla, stehna, hýždě až do celé dolní končetiny. Objevuje se otok a zarudnutí. Je omezený rozsah pohybu, zvýšené napětí svalů v blízkosti kloubu a dochází ke změně stereotypu chůze, která se nejčastěji projevuje kulháním.
Bolest při artróze kyčelního kloubu
Koxartróza je degenerativní onemocnění, které postihuje kyčelní kloub. Dochází k nadměrnému zatěžování chrupavky. Ta se postupně opotřebovává a pokud se poškodí nad určitou hranici, mluvíme o artróze. Může se v těle postupně rozvíjet na základě genetických příčin, nebo jako důsledek onemocnění kyčelního kloubu v dětství či v dospělosti.

Obr. vlevo koxartroza, vpravo zdravý kyčelní kloub
Ovlivňuje také měkké struktury v blízkosti kloubu. Některé svalové skupiny se mohou v rámci ochranné reakce stáhnout a tím omezit dalšímu tření kloubních ploch. V těchto svalech se pak vytváří spoušťové body, které též provokují bolest. Artróza obvykle postihuje pouze jednu dolní končetinu. Vzhledem k omezené pohyblivosti a vyšším nárokům na druhou dolní končetinu, se může časem rozvinout i na obou končetinách.
Artróze lze do jisté míry předcházet nepřetěžováním kloubu a udržováním zdravé tělesné hmotnosti.
Příčiny artrózy
traumatické – nepřiměřená sportovní zátěž, zlomenina, úraz
anatomické – vrozené vady kloubu, nestejná délka končetin, hypermobilita
metabolické – diabetes, dna
zánětlivé – revmatoidní artritida
Příznaky artrózy
ostrá řezavá bolest do oblastí třísla, vnitřní strany stehna až ke koleni
bolest při ohnutí trupu – problém zavázat si tkaničky u bot
primární bolest na začátku zátěže
později i bolest v klidu i v noci
omezení rozsahu pohybu – nejdříve zejména do zanožení a vnitřní rotace
zvukové fenomény - lupání
časem pocit tepla – známky zánětu
Bolest v důsledku femoroacetabulárního impingementu (FAI)

Dochází k nežádoucímu kontaktu a dlouhodobému dráždění mezi hlavicí a jamkou kyčelního kloubu v nesprávném postavení. Jedinec při pohybu nerespektuje své biomechanicky ideální postavení kloubu, a tím dochází k opakovanému mechanickému tření jamky a hlavice. Toto tření doprovází nepříjemné bolesti, které dlouhodobě škodí chrupavkám a postupně omezují pohyb v kloubu.
Příčiny FAI
Cam impingement: Dán abnormálním tvarem hlavice stehenní kosti. Přečnívající části hlavice se dostávají do kontaktu s okrajem jamky.
Pincer impingement: Příčinou je výrazně hlubší jamka kyčelní kosti. Při pohybu stehenní kosti opět dochází ke kontaktu kosti s okrajem jamky.
Mixed impingement: Jedná se o kombinaci obou předchozích typů.

Příznaky FAI
zpočátku přechodné obtíže, nástup může být pomalý a nenápadný
bolesti třísla, vnější strany hýždě i bederní páteře – často jednostranně
obtíže při delší chůzi, dlouhém sezení, v hlubokém dřepu, při změně pozice bolest mizí
typickými provokační momenty jsou: prudké zvednutí ze židle, nasedání či vysedání z auta, oblékání ponožek či nazouvání bot (pohyby jsou v hluboké flexi, neboli ohnutí a/nebo rotaci v kyčelním kloubu)
postupně progredující omezení rozsahu pohybu kyčelního kloubu – na počátku zejména do zanožení a vnitřní rotace
bolest bederní páteře (omezený pohyb v kyčelním kloubu je nahrazován pohyby v bederní páteři, což vede k jejímu přetížení)
přítomnost spoušťových bodů (tigger points) v hýždích + přitahovačích kyčlí
lupnutí při rotacích v kyčelním kloubu
Přenesená bolest z ohybače kyčle (m. iliopsoas)

Iliopsoas je spojovací článek mezi bederní páteří, pánví a kyčelním kloubem. Jak název napovídá, jeho funkcí je ohýbání kyčle, ale také stabilizace bederní páteře. Účastní se každého kroku, který uděláme.
Sval je propojen s bederními obratli, svaly trupu, ale také s bránicí.
Sval se velmi často nachází ve zkácení, nacházíme v něm napjatá svalová vlákna a velké množství spoušťových bodů. Pokud dojde ke svalovému zkrácení, má to vždy své příčiny. Může to být problém v oblasti zmíněného svalu, ale i výsledek situace, která vznikla na vzdálenějším místě v těle, na které iliopsoas pouze reaguje.
Příčiny stažení m. iliopsoas
výhřez meziobratlové ploténky v bederní páteři
nestabilita/zranění jiného kloubu dolní končetiny (koleno, kotník)
skolióza
oslabené pánevní dno
porucha funkce břišních svalů
degenerativní či zánětlivé stavy kyčelního kloubu
viscerální dráždění – porucha orgánu
pooperační jizva

Příznaky stažení m. iliopsoas
bolesti nejsou typicky v oblasti svalu
přenesená bolest ze svalových spoušťových bodů do oblasti třísla, přední strany stehna, beder, SI skloubení - většinou jednostranně
bolest při změně polohy (ze sedu do stoje) - prudká bolest do beder
při akutním spasmu svalu - bolestivá chůze, na straně stažení není možné zanožit
u žen se zhoršují bolesti v blízkosti menstruačního cyklu
Souvislosti mezi kyčelním kloubem a bederní páteří
Bolesti spodních zad (LBP) jsou jednou z hlavních příčin bolestí a poranění u dospělých jedinců. S jejich bolestí se alespoň jednou za život potká 80 % populace. Vyšší výskyt je u žen oproti mužům a to ve všech věkových kategoriích. Bederní páteř je spojena s pánví a kyčlemi, takže bolest bederní páteře může přímo, nebo nepřímo souviset s poruchami zmíněných oblastí.
Problém s bederní páteří se často skrývá za bolesti kyčelního kloubu.

Je prokázáno, že se ke kompenzaci nedostatečné extenze (zanožení) v kyčlích používá nadměrný přední sklon pánve a že omezená extenze v kyčlích také mění zapojení bederní páteře jak v klidu, tak i v pohybu. Pacienti s low back pain (LBP) často trpí bolestí kyčlí, ranní ztuhlostí, snížením pasivního i aktivního rozsahu pohybu v kyčli a slabostí hýžďových svalů spolu s hamstringy. Snížený rozsah do zanožení v kyčli negativně ovlivňuje aktivitu bederní páteře při chůzi. Tyto příznaky se objevují jak u dlouhodobých bolestí spodních zad , tak i u těch náhle vzniklých bolestí. U dlouhodobých LBP je četnost příznaků spojených s kyčelním kloubem výrazně vyšší. Přítomnost příznaků omezuje u pacientů chůzi po rovině, ale i do schodů a ze schodů.
Terapie low back pain
Nejpoužívanější metoda pro snížení bolesti zad je aktivní cvičení pod dohledem fyzioterapeuta. Na základě propojení bederně-pánevních struktur s kyčlemi se v Altanea Clinic zaměřujeme na cvičební programy, které zahrnují všechny výše zmíněné oblasti (bederní páteř, pánev, ale i kyčelní kloub). Kombinací těchto cvičebních programů dosahujeme výrazně lepších výsledků, ve snižování bolesti a eliminaci dalších symptomů, než pouze při programech zaměřených na bederní páteř.

Závěrem
Při bolestech v oblasti kyčlí je vhodné poradit se s lékařem, nebo fyzioterapeutem. Ten určí, zda se jedná o problém přímo související s kyčelním klolubem, nebo je to příznak problému v bederní páteři a podle toho Vám doporučí vhodný způsob léčby.
Opmerkingen